Člen skupiny Evropa
778 716 116
info@pfngroup.cz

Na co si dát pozor

1) Riziko nevrácení rezervačního poplatku

Běžná praxe jiných kanceláří při zprostředkování prodeje nemovitosti je nevrácení rezervačního poplatku v případě nezískání hypotečního úvěru.

Příklad: Vyberu si v realitní kanceláři nemovitost, zaplatím rezervační poplatek a např. z důvodu nemožnosti vyhovět některému z požadavků banky na dozajištění úvěr nedostanu

Otázka: Vrátí mi realitní kancelář rezervační poplatek v hodnotě několika desítek až stovek tisíc korun?

Odpověď: Pravděpodobně ne. Tento typ garance je na realitním a hypotečním trhu naprosto výjimečný.

2) Riziko podpojištění

Nevhodné nebo nedostatečné pojištění nemovitosti představuje značné riziko v okamžiku požadavku na pojistné plnění. Toto nastane např. v případě, kdy je pojištění nemovitosti (tj. např. zvolená pojistná částka) starší než 3 roky.

Věděli jste, že cena nemovitosti se za posledních 10 let mohla až znásobit? Nebo že změna výše sazby DPH zvýšila cenu všech nemovitostí o 10%? Uvědomili jste si, že rekonstrukce, nebo přistavění domu výrazně zhodnotilo Vaši nemovitost a že pojistka nemusí být dostatečná?

Příklad: Nemovitost v hodnotě 3.000.000 Kč je pojištěna pouze na 2.000.000 Kč, tj. pojistná částka je cca o 30% nižší, než skutečná hodnota domu. Vznikem požáru dojde k podstatnému poškození nemovitosti, škoda dosahuje výše např. 1.000.000 Kč.

Otázka: Vyplatí pojišťovna 1.000.000 Kč, neboť pojistná částka je 2.000.000 Kč?

Odpověď: Nevyplatí. Jelikož byla nemovitost o 30% podpojištěna, i pojistné plnění bude o 30% nižší. V lepším případě tedy náhrada škody dosáhne cca 700.000 Kč.

3) Nepochopení správného účelu/krytí zvoleného pojištění

Při pojišťování nemovitosti je důležité vědět, jaký typ rizika dané pojištění kryje. Proto krátká rekapitulace:

Příklad: Pořídím si nemovitost, sjednám si pojištění nemovitosti, domácnosti a historicky mám pojištění občanské odpovědnosti. Vytopím souseda a způsobím mu škodu.

Otázka: Kryjí mi stávající pojištění dané riziko?

Odpověď: Nikoliv. Nutné je pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti.Poptávkový formulář